X
تبلیغات
رایتل
انجمن کوه نوردان ایران (نمایندگی شهرستان دورود)
دورود پایتخت طبیعت ایران
تاریخ : دوشنبه 12 تیر‌ماه سال 1391
نویسنده : انجمن کوهنوردان دورود

گزارش برنامه هفتگی 

نام برنامه و تاریخ اجرا :  - غار شگفت انگیز وقت ساعت ۲/۴/۱۳۹۱ 

نوع برنامه :  کوهپیمایی                      مدت برنامه : ۱ روزه

زمان شروع حرکت : ۶ صبح                        

هدف برنامه : کوهپیمایی همگانی 

تعداد شرکت کنندگان : ۲۹ نفر 

نام مسئولین : 

علی اکبر صحرائی (سرپرست)،بهروز جمشیدی (مسئول فنی)

مسیر شروع برنامه : دورود ، بطرف روستای بر آفتاب ، روستای چنار 

وسیل مورد نیاز : 

کوله ۱ روزه – باتوم – کفش مناسب کوهپیمایی – کلاه آفتابگیر – لباس مناسب فصل

 

شرح برنامه : 

 

 

((بنام او)) 

 

قبل از هرچیز نگاهی گذرا بر موقعیت جغرافیایی و ویژگیهای این غار زیبا 

 

پریزکوه در جنوب شهرستان دورود با دیواره ای به ارتفاع ۶۰۰ متر و عرض ۳ کیلومتر واقع شده است و غار وقت ساعت در ارتفاع ۲۵۰ الی ۳۰۰ متری دیواره پریز قرار دارد.دیواره این غار از کانی های آهکی به عرض ۷ متر،طول ۲۰متر و ارتفاع ۸ متر پدید آمده است.در عمق ۵۰ متری این غار چشمه ای دائمی قرار دارد که از ویژگیهای مهم این غار میباشد و آن ویژگی قطع و وصل شدن چشمه ی آن در زمان های معین است که در فصول مختلف سال زمان بندی آن تغییر میکند وبستگی به سیکل بارندگی و شرایط آب و هوایی دارد.در فصل بهار میزان آبدهی بیشتر ودر فصل پاییز آبدهی آن به حداقل میرسد. 

 

 

 

علت قطع و وصل شدن آب 

 

علت قطع و وصل شدن آب تراکم بخار آب در اعماق بوده که بعلت گسلی فعال است.همینکه تراکم بخار به حدی معین میرسد فشار ناشی ازآن آبهای بالایی را به سطح میراند و آب چشمه شروع به خارج شدن میکند . خروج آب ادامه می یابد تا آنکه فشار تراکمی برای بالا راندن آن ناکافی شود ، آنگاه خروج آب قطع میشود و به این ترتیب قطع و وصل ادامه می یابد. 

 

 

 

واما ماجرای صعود 

 

باز هم جمعه ای دیگر و نوبت به حرکتی دیگر به سوی طبیعت فرا میرسد و اینبار برنامه انجمن کوهنوردان غار وقت ساعت است. 

برنامه این هفته نیز مانند هفته ی قبل(تونل برفی)بصورت گروهی است،قرارمان طبق معمول همیشه ساعت 6صبح در میدان فرمانداری است. 

اینبار با وجود چندتن از کوهنوردان اسلامشهر(آقایان محسنی،کساییان ونصیری)جمعممان حال و هوای دیگری به خود گرفته،البته با این دوستان از قبل آشنایی داشتیم و در جشن لاله های واژگون نیز همیار و همدلمان بودند. 

به هرحال با چند دقیقه تاخیر همگی دوستان در محل حاضر شدند وبا دودستگاه نیسان به سمت محل مورد نظر به راه افتادیم.هوای مطبوع صبحگاهی،خواب را از چشمانمان به در میکند.فقط آلودگی هوا که چند سالی میهمان ناخواسته ی شهرمان شده آزارمان میدهد واز زیباییهای طبیعت شهرمان میکاهد . راه خود را در پیش گرفته و از چشم اندازهای زیبای مسیر بهره ی کافی را میبریم و بعد ازعبوراز روستای برآفتاب و نرسیده به روستای پیرعبداله وارد یک مسیر فرعی به سمت روستای چنار میشویم . با رسیدن به روستای چنار ازماشینها پیاده میشویم و ضمن عرض توضیحات کوتاهی گروه ۲۹ نفره ما در یک صف منظم به سمت دامنه پریز کوه حرکت میکند . بعد از حدود یک ساعت و نیم کوهپیمایی و گذر از مسیری کم شیب به چشمه ی کول مله میرسیم که بهترین مکان برای صرف صبحانه است . بعد از صرف صبحانه که حدود ۴۵ دقیقه به طول می انجامد دوباره حرکت خود را از زیر دیواره پریز به سمت غار شروع میکنیم و پا به ارتفاعات بالاتر مینهیم . عبور از دیواره تا دهانه غار حدود ۲ ساعت زمان میبرد . در زیر دهانه غار قسمت سرسبزی است که پوشیده از تاک و درختان بید و انجیر و پسته کوهی میباشد و پوشش گیاهی آن ریواس و بژ و... است . 

 

 

 

آب زلالی درمسیر جریان دارد که نشان میدهد آبشار فعال است ، اما وقتی وارد غار میشویم جریان آب قطع میشود البته نه بطور کامل . عقربه ساعت ۱۲:۳۰ دقیقه را نشان میدهد وگروه به استراحت میپردازد و منتظر فعالیت دوباره ی آبشار میشود . بعد از صرف ناهار و گذشت دو ساعت و نیم ، فعالیت آبشار دوباره آغاز میشود و آبشاری زیبا از ارتفاع ۱۵ متری سمت راست غار پدیدار میگردد که کف غار را تبدیل به رودخانه ای پرآب میکند . لحظه ای که هر بیننده لب به تحسین از خالق یکتا می گشاید . بعد از مدت زمانی فعالیت آبشار کم میشود و کم کم زمان آن است که راه بازگشت را در پیش بگیریم و این غار زیبا را ترک کنیم. 

 

 

 

مسیر برگشت همان مسیر رفت است که بعد از ۳ ساعت کوه پیمایی در ساعت ۷ غروب به روستای چنار میرسیم و سوار ماشینها عازم دورود میشویم ، با خاطره ای خوش از دوستانمان خداحافظی میکنیم و آنها را تا صعودی دیگر به خدا میسپاریم. علی اکبر صحرایی

 

 


آخرین مطالب
/BlogSky:Page NoSelected td align=/li/divBlogSky:Page NoSelectedwindow.open(' /divsidebar-left2 p align=424abouttd width=/span223